Sul on probleem. Garaažis seisab vana diivan. Või vedeleb nurgas katkine pesumasin. Või on keldris hunnik kola, millest tahad lahti saada. Sa haarad telefoni, et tellida teenus. Aga siis tekib küsimus. Kas sul on vaja äravedu? Või utiliseerimist? Need sõnad kõlavad sarnaselt. Tihti kasutatakse neid läbisegi. Aga nende taga on kaks täiesti erinevat teenust, erineva hinna ja erineva vastutusega. Vale teenuse tellimine võib lõppeda arusaamatuse, ootamatu lisakulu või isegi seaduserikkumisega. Teeme selle asja selgeks. Üks kord ja lõplikult.
Põhilised näpunäited, mida meeles pidada
Sõnade segadus – mis on äravedu?
Äravedu on oma kõige puhtamal kujul transporditeenus. Logistika. Selle töö sisu on võtta ese sinu juurest ja viia see teise kohta. Punktist A punkti B. Sellega on kõik. Vedaja ülesanne on tagada, et ese jõuab sihtkohta tervelt. Tema ei muretse selle pärast, mis sellest esemest edasi saab. See vastutus on sinul. Sina ütled talle aadressi ja tagad, et keegi on seal vastas, et asi vastu võtta. Mõtle sellest kui taksost oma diivanile. Taksojuht viib su kohale, aga ta ei vastuta selle eest, mida sa sihtkohas tegema hakkad. Äravedu on täpselt see. Sa tellid seda siis, kui sul on asjale uus kasutuskoht. Müüsid kapi maha—tellid äraveo ostja juurde. Kingid voodi sõbrale—tellid äraveo sõbra juurde. Viid asju suvilasse—tellid äraveo suvilasse. See on sisuliselt sama, mis kaubavedu või veoteenus. See on lihtne, sirgjooneline ja keskendub ainult transpordile.
Utiliseerimine – rohkem kui lihtsalt transport
Utiliseerimine on täispakett. See on lahendus probleemile nimega "ma tahan sellest lahti saada". See teenus sisaldab äravedu, aga see on ainult esimene samm. Pärast seda, kui ese on autole laaditud, võtab teenusepakkuja endale täieliku vastutuse selle edasise saatuse eest. Ta ei vii seda suvalisse kohta. Ta viib selle spetsiaalsesse käitluskeskusesse. Katkine mööbel rändab jäätmejaama suurjäätmete konteinerisse. Vana elektroonika viiakse elektroonikaromude vastuvõtupunkti. Ohtlikud jäätmed antakse üle vastavale käitlejale. Utiliseerimisteenuse pakkuja teab täpselt, kuhu mingi asi peab minema. Ta tegeleb jäätmejaama paberimajandusega, kaalumisega ja maksab kohapeal ära kõik vajalikud tasud. Sina ostad endale meelerahu. Sa tead, et sinu vanast prahist on vabanetud seaduslikult ja keskkonda säästvalt. See on teenus, mida vajad, kui su asjal ei ole enam väärtust ega uut kodu. See on mööbli utiliseerimine selle kõige otsesemas tähenduses.
Vana diivan – klassikaline näide
Teeme asja puust ja punaseks. Kujutame ette ühte vana diivanit. See seisab sul toanurgas ja sa tahad sellest vabaneda. Kaks stsenaariumi.
Stsenaarium 1: ÄRAVEDU. Sa oled ettevõtlik. Teed diivanist pildid ja paned selle 50 euroga Facebooki müüki. Nädal aega hiljem leiad ostja, kes elab teises linnaosas. Te lööte käed. Nüüd on vaja diivan ostjani toimetada. Sa helistad veofirmasse ja tellid äraveo aadressilt A aadressile B. Firma tuleb, laadib diivani peale, viib selle ostja ukse taha, aitab tuppa tassida. Ostja maksab sulle 50 eurot, sina maksad veofirmale nende töö eest. Kõik on õnnelikud. See oli äravedu.
Stsenaarium 2: UTILISEERIMINE. Su diivan on lootusetus seisus. Kass on selle ribadeks kraapinud, vedrud on väljas ja veiniplekid on sellele iseloomu andnud. Seda ei taha keegi isegi tasuta. Sa tahad sellest lihtsalt lahti saada. Sa helistad firmasse ja ütled: "Mul on vana diivan, palun viige see minema." Sa tellid utiliseerimisteenuse. Firma tuleb, laadib diivani peale. Aga seekord ei sõida nad teise linnaossa. Nad sõidavad Aardlapalu või mõnda teise jäätmejaama. Nad maksavad seal väravas tasu suurjäätmete äraandmise eest ja viskavad diivani õigesse konteinerisse. Sinu probleem on lahendatud. Lõplikult. See oli utiliseerimine.
Ohtlikud ja erikäitlust vajavad jäätmed
On teatud asju, mille puhul sul ei ole valikut. Nende puhul on "äravedu" vale ja seadusevastane termin. Me räägime ohtlikest jäätmetest. Need on esemed, mis sisaldavad aineid, mis võivad kahjustada keskkonda või inimeste tervist, kui neid valesti käsitleda. Nimekiri on pikk. Vanad külmkapid, mis sisaldavad freooni. Telerid ja arvutid, mis on täis raskemetalle. Värvi- ja lakijäägid. Patareid ja akud. Luminofoorlambid, mis sisaldavad elavhõbedat. Ja muidugi vana hea eterniit, mis sisaldab asbesti. Nende esemete puhul on ainus võimalik teenus utiliseerimine. Neid ei tohi viia suvalisse prügikasti ega metsa alla. Neid tuleb käidelda spetsiaalsetes kogumispunktides vastavalt rangetele reeglitele. Professionaalne utiliseerimisfirma teab neid reegleid. Nad tagavad, et sinu ohtlikud jäätmed neutraliseeritakse ohutult. See on vastutuse võtmine.
Ehituspraht – erijuhtum
Ehitus- ja remonditööd on veel üks valdkond, kus tekib segadust. Igaüks, kes on kunagi remonti teinud, teab, et prahti tekib meeletult. Vanad tapeedirullid, kipsplaaditükid, katkised plaadid, tühjad segukotid, vana soojustusvill. Mida sellega teha? See ei ole olmeprügi. Seda ei tohi panna tavalisse konteinerisse. See on ehitusjääde ja sellele kehtivad erireeglid. Ka siin on utiliseerimine ainus õige lahendus. Sa ei saa tellida ehitusprahi "äravedu" sõbra suvila metsa äärde. See on ebaseaduslik ja karistatav. Õige teenus on ehitusprahi utiliseerimine. See tähendab, et teenusepakkuja laadib prahi peale ja viib selle spetsiaalsesse ehitusjäätmete vastuvõtupunkti. Mõnikord tuleb praht ka eelnevalt sorteerida. See on teema, mis on tihedalt seotud ka ehitusmaterjalide transpordiga, mis on sama protsessi algusfaas. Korralik firma aitab sind mõlemaga.
Hinnaerinevused – miks utiliseerimine maksab rohkem?
See on lihtne matemaatika. Utiliseerimine on alati kallim kui tavaline äravedu. Ja sellel on väga konkreetne põhjus. Mõlema teenuse puhul maksad sa tööjõu eest—mehed, kes laadivad asju peale ja maha—ning transpordi eest, mis katab auto, kütuse ja juhi aja. Aga utiliseerimisel lisandub üks oluline komponent: jäätmejaama tasu. Jäätmejaamad ei võta sinu prahti vastu tasuta. Nad küsivad tasu iga äraantud kilogrammi või kuupmeetri eest. See tasu sõltub jäätmete liigist—mööbel, elektroonika ja ehituspraht on kõik erineva hinnaga. See tasu on reaalne kulu, mille utiliseerimisfirma peab kohapeal maksma. Ja see kulu lisatakse sinu teenuse lõpparvele. Seega, kui võrdled hindu, siis pea meeles, et utiliseerimise kõrgem hind sisaldab ka sinu prahi seadusliku käitlemise kulu. See on läbipaistev ja aus hinnakujundus, mis näitab ära kõik teenuse osad.
Kolimise kontekstis – mõlemad teenused korraga
Kolimine on parim näide sellest, kuidas need kaks teenust—äravedu ja utiliseerimine—käivad käsikäes. Kujuta ette, et kolid uude korterisse. Sul on palju asju, mida soovid kaasa võtta: diivan, voodi, kapid, kastid raamatutega. Nende toimetamiseks uude koju tellid sa kolimisteenuse Tartus. See on sisuliselt suur ja organiseeritud "äravedu". Aga samal ajal avastad sa vana korteri keldrist asju, mida sa kindlasti kaasa võtta ei taha. Katkine jalgratas. Paar vana autorehvi. Mädanenud kartulikott. Nendest vabanemiseks vajad sa "utiliseerimist". Kõige mugavam on tellida mõlemad teenused ühelt firmalt. Kolimisauto teeb kaks peatust: esmalt viiakse sinu korralikud asjad uude koju ja seejärel sõidetakse vana prahiga jäätmejaama. See säästab sinu aega ja vaeva. Üks firma, üks arve, kaks probleemi lahendatud.
Kuidas õige teenus tellida?
Et vältida segadust ja tellida täpselt seda, mida vajad, esita endale enne helistamist üks lihtne küsimus: "Kuhu see ese peab lõpuks jõudma?" See on kõik, mida pead teadma.
-
Kui vastus on konkreetne aadress—näiteks "mu sõbra juurde Pelgulinnas", "minu suvilasse Otepääl" või "ostja juurde Viljandis"—siis on teenus, mida sa vajad, ÄRAVEDU. Sa võid seda nimetada ka veoteenuseks või transpordiks.
-
Kui vastus on aga lõplik sihtkoht—näiteks "prügimäele", "jäätmejaama", "taaskasutusse"—või kui sa lihtsalt ütled "ma tahan sellest lahti saada, viige see minema", siis on teenus, mida sa vajad, UTILISEERIMINE. See lihtne küsimus aitab sul kohe alguses õiget terminoloogiat kasutada. See teeb suhtluse teenusepakkujaga selgeks ja aitab saada täpse hinnapakkumise. Kui oled oma vajaduses kindel, on järgmine samm leida usaldusväärne firma, kes selle töö ära teeb.